آشنایی با دنیای متاورس(Metaverse)

دسته بندی: وبلاگ
logo 08 اسفند، 1400
logo 0 دیدگاه

به بیان ساده، متاورس دنیای دیجیتال جدیدی است که بزودی بخش‌های بزرگی از جهان را فرا می‌گیرد. در حال حاضر ما در دنیای خود به وسیله گوشی یا سیستم به اینترنت وصل می‌شویم و تمام ارتباط ما با اینترنت از طریق صفحه نمایش گوشی یا مانیتورمان است.
آشنایی با دنیای متاورس(Metaverse)


در متاورس کاربران محدود به یک صفحه نمایش نیستند بلکه تمام ذهن آن‌ها درگیر زندگی در دنیای جدید است. دنیایی که بسیاری از محدودیت‌ها را زیر پا می‌گذارد و ممکن است مفهوم زمان و مکان را برای ما تغییر دهد.  به طور خلاصه متاورس را می توان به عنوان یک جهان مجازی موازی در اینترنت در نظر گرفت!


اگر تاکنون اصطلاح متاورس(Metaverse) را شنیده‌اید و نمی‌دانید که دقیقاً چیست، پاسخ خود را در ادامه این مطلب خواهید یافت. در این مقاله، قصد داریم در مورد متاورس و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.


 


متاورس چیست؟


 


متاورس اصطلاحی است که از ترکیب دو کلمه مختلف Meta و Universe به وجود می آید و اساساً یک فضای دیجیتالی است که در آن اشیاء دیجیتال نشان دهنده مردم دیجیتال هستند. کلمه متا به معنی برتر و یونی‌ورس به معنی جهانی می‌باشد که به این ترتیب عبارت متاورس را می‌توان "جهان برتر" یا "فراتر از جهان"  تلقی کرد. فرضیه‌ای برای ترکیب جنبه‌های چندین فناوری از جمله رسانه‌های اجتماعی، واقعیت افزوده (AR)، واقعیت مجازی (VR)، بازی‌های آنلاین و ارزهای دیجیتال است. و افراد را قادر می سازد تا به صورت مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. به زبان ساده، این یک دنیای مجازی است که در آن کاربران می‌توانند معاشرت کنند، خرید کنند، فعالیت‌های مختلف انجام دهند و چیزهای جدید بیاموزند.


 


عنوان متاورس اولین بار توسط نویسنده نیل استفنسون(Neil Stephenson) در رمان علمی تخیلی Snow Crash که در سال 1992 چاپ شد، ابداع شد. این نویسنده در این کتاب اولین بار مفاهیمی مثل متاورس و آواتار را در قالب داستان پیش بینی کرد که سالها بعد از آن نیز این مفاهیم با همین نام به دنیای دیجیتال راه پیدا کردند. استفنسون از این دوره زمانی برای توضیح یک ابزار واقعی دیجیتالی قدیمی برای اینترنت استفاده کرد. در Snow Crash، متاورس به عنوان دنیایی کاملاً جدید توصیف می شود که ممکن است هنجارهای اجتماعی و برنامه های ارزشمند را بازنویسی کند و انسان‌ها می‌توانند زندگی مشقت باری که در دنیای واقعی دارند رابا زندگی در دنیای دیجیتال و مجازی ادامه دهند.


 


با افزایش نفوذ بلاک‌چین در دنیای تکنولوژی، متاورس نیز به بازی‌های بلاک‌چینی راه پیدا کرد. بازی هایی که افراد در آن می‌توانند آیتم های بازی را درقالب توکن خریداری و معامله کنند. البته لازم به ذکر است که نوع عملکرد بازی‌های متاورس در بلاک‌چین فرقی با بازی‎های غیربلاک‌چینی ندارد و فقط دارایی‌های بازیکن در بازی تبدیل به توکن شده است.


 


کاربرد متاورس


 


همانطور که قبلا در بالا توضیح دادیم متاورس برای ایجاد یک دنیای مجازی برای گرد هم آوردن افراد استفاده می شود. کاربران به جای مشاهده محتوا، در واقع وارد این دنیای مجازی خواهند شد.


به گفته بیل گیتس  بیشتر جلسات مجازی احتمالاً در 3 سال آینده به متاورس منتقل می‌شوند و کارکنان  با استفاده از هدست‌های واقعیت مجازی و آواتارها تعامل خواهند داشت.


 


باربادوس اولین سفارت متاورس در جهان را تأسیس کرد


این کشور کوچک در حال تبدیل شدن به اولین کشور مستقل در ساخت سفارت در متاورس است. این کشور در 14 نوامبر قراردادی را با دسنترالند(Decentraland) برای ایجاد سفارت متاورس خود امضا کرده است.


 


گوچی "طراحی متاورس" خود را معرفی می کند


Roblox در ارتباط با برند گوچی دسته جدیدی به نام "Metaverse Design" ارائه می‌کند. گیمرها می‌توانند لباس های انحصاری را در این پلتفرم خریداری کنند. اخیراً یک کیف دیجیتال گوچی به قیمت 4000 دلار در پلتفرم بازی Roblox فروخته شد که نشان می‌دهد مد مجازی می‌تواند به صنعت میلیون دلاری تبدیل شود!


 


فیسبوک یکی از نمونه شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است


 


همانگونه که در اخبار شنیدیم غول حوزه فناوری فیسبوک به تازگی اقدام به تغییر نام این کمپانی به متا کرده است. از آنجایی که شرکت فیسبوک دارای پتانسیل بالا و منابع مالی گسترده است به نظر می‌رسد که ورود آن به حوزه متاورس تحول عظیمی را در این بخش ایجاد کند.


از سوی دیگر همکاری مشترک این شرکت با شرکت‌های مطرح و بزرگ برای توسعه متاورس دلیل محکم دیگری برای گسترده بودن این پروژه می‌باشد.


مارک زاکربرگ در وصف دنیای متاورس می‌گوید: در دنیای مجازی متاورس هرکسی می‌تواند هرکاری را که تصور می‌کند انجام دهد. با دوستان یا اعضای خانواده خود دور هم جمع شوند، کار کنند، در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند، با یکدیگر بازی کنند، به خرید بروند و به طور کلی تمامی تجربه هایی که انجام آنها را با موبایل یا کامپیوتر نمی‌توان تصور کرد، از نزدیک حس کنند.


بازی‌ها به متاورس منتقل می‌شوند


یک بازی متاورس بازی‌ای است که به میلیون ها بازیکن اجازه می دهد تا در یک دنیای مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. Roblox، Fortnite، Acknoledger، Crucible Network، Ex-Populous، Netvrk، Meta Spatial، Sandbox و غیره برخی از بازی های متاورس هستند که در حال حاضر در دسترس هستند.


متاورس به عنوان یک ایده‌ی تحول آفرین در ایجاد دنیای مجازی که مردم را در سراسر جهان گرد هم می آورد، تبلیغ می شود. می توان از آن برای مواردی مانند کنسرت های مجازی، سفرهای مجازی، خرید، فعالیت های اوقات فراغت و موارد دیگر استفاده کرد. دامنه متاورس به یک اقدام خاص محدود نمی‌شود. در دنیای امروزی که تحت تأثیر همه‌گیری ویروس کرونا قرار گرفته است و افراد مجبور به دورکاری می‌باشند، این موضوع بیشتر به چشم می‌آید. در چنین مواردی، کارمندان می‌توانند به جای دیدن تک تک همکاران در تماس ویدیویی، به یک دفتر مجازی ملحق شوند.


 


کاربران می‌توانند بین دنیای مجازی متمایز تولید شده توسط سازمان‌های مختلف حرکت کنند. با این حال، برندها و سازمان‌های بزرگ فناوری هنوز در حال کار بر روی چگونگی ارتباط جهان‌های مجازی مجزا با یکدیگر هستند. آنها باید روی مجموعه استانداردهای یکسانی برای اتصال دنیای مجازی مختلف به توافق برسند.


همچنین انتظار می‌رود هر پلتفرم متاورس، ارز دیجیتال یا توکن‌های مخصوص به خود را داشته باشد که کاربران می‌توانند آن‌ها را به صورت آنلاین در پلتفرم خود خریداری و استفاده کنند. در حال حاضر، (Decentraland:MANA) و (The Sandbox:SAND) دو مورد از ارزهای دیجیتال متاورس محبوب هستند که می‌توانند در بازی‌های متاورس مربوطه خود استفاده شوند.


 


سخن پایانی


کل مفهوم متاورس هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و کسی دقیق نمی‌داند تا چه اندازه می‌تواند تعامل انسان‌ها با فناوری تحت تاثیر قرار دهد. اما آنگونه که پیداست  متاورس می‌تواند پیامدهای گسترده ای برای جامعه در حوزه‌های مختلف داشته باشد.


متاورس به عنوان جهانی دیجیتال، وعده ایست که کم و بیش در حال محقق شدن است. دنیایی که به شما امکان ارتباطات و کارکردهای متنوع بدون محدودیت‌های اینترنت کنونی را خواهد داد. شما در متاورس هر آنچه که بخواهید را در دسترس خواهید داشت و قرار است سازمان دهی به صورت برنامه‌های غیرمتمرکز باشد و در دست نهاد دولتی خاصی نباشد و این نقطه اشتراک و ارتباط متاورس با بلاک‌چین است.


مهم‌ترین پیشگام متاورس خود اینترنت است. اگر اینترنت را یک گشت‌وگذار ویدئویی از آپارتمانی در نظر بگیریم که به هر اتاق آن نگاهی اجمالی دارد، متاورس خود آپارتمان خواهد بود. درست است که ما هنوز در این آپارتمان ساکن نشده‌ایم، اما اجاره‌نامه آن را از مدت‌ها پیش امضا کرده‌ایم.


ارسال دیدگاه
نام خانوادگی
ایمیل
متن دیدگاه
ارسال دیدگاه loding
دیدگاه ها
0